Kuusaan Maraton 2013

Kuusaa Maraton KIITTÄÄ JUOKSIJOITA JA YLEISÖÄ SEKÄ KAIKKIA MUITA.
Juoksijoita yhteensä 166

20-vuotis Juhlamaratonilla palkittiin Kuusaan maratonia eniten juosseet ja kehittäneet maratoonarit.
Kylän kehittämisen hopeinen ansiomerkki luovutettiin
Mauri JV Öljymäelle ja Vesa Leskelälle.

VesaLeskeläHaapajärviKylän kehittämisen hopeinen mitali
Mauri JVÖljymäkiVaasaKylän kehittämisen hopeinen mitali
ReijoKunttuTurku maratonKunniakirja
AlfGranvikKunniakirja
AriHeikkiläAlaviekan ViriKunniakirja
EeroOja-KaukolaViking Team VasaKunniakirja
KeijoRaudaskoskiAlatornion PirkatKunniakirja
VeikkoMeriläinenHaapajärviKunniakirja
RiittaKoskiHäjytKunniakirja
PekkaLehtisolaVaasaKunniakirja
SeppoLaukkanenPielaveden SampoKunniakirja
MaunoHollantiKokkolan VeikotKunniakirja
HarriToivonenSaarpuKunniakirja
PäiviHeinonenHKKunniakirja
ElliÖverstiKalajokiKunniakirja
OlaviRuhalaKuusaaKunniakirja
MattiTeirikkoKempeleKunniakirja
SeppoVälkkyYlivieskan kuulaKunniakirja
RistoHassinenJoensuuKunniakirja
VeikkoYijäläHäjytKunniakirja
RaimoSaarinenHäjytKunniakirja
JuhaKemiläinenNokia Road RunneroKunniakirja
NiiloKemppiHartolan voimaKunniakirja
HeikkiPaukkeriKempeleen Maraton KlubiKunniakirja
KaleviSaukkonenV-S VurheilijatKunniakirja
TaunoRuhanenKiuruveden jänneKunniakirja
TerhoPekkinenHäjytKunniakirja
PerttiRyhänenHäjytKunniakirja

TULOKSET 2013

M Maraton:
1) Antti Varis Joensuu 3.12.00,

Antti sai myös kiinnityksen kiertopalkintoon. Onnea Antille

2) Jussi-Tuomas Aho Saarijärvi 3.48.18, 3) Janne Saarinen Häjyt 3.49.59, 4) Alpo Vornanen MänVe 4.41.45, 5) Lasse Lappalainen Mikkeli 6.14.00, 6) Alf Granvik IFNykn 6.55.14.

M40 Maraton: 1) Timo Tollola Häjyt Saarij 3.35.34, 2) Martti Mäkelä MuurMu 3.40.04, 3) Ville Niemenmaa Team Rahola 3.57.25, 4) Timo Marjomäki Häjyt Kurikka 4.14.16, 5) Mika Hatula Oulu 4.46.47, 6) Timo Repo Häjyt 5.58.16, Juha Valta RauhalahtiRR DNF.

M50 Maraton: 1) Taisto Puurunen KuivAu 3.35.23, 2) Jouko Laatikainen Kalevin Siipi-V 3.40.40, 3) Lauri Mikkonen OulNMKY 3.42.33, 4) Markku Lauste Liikuttavat 4.17.11, 5) Tenho Tulppo AMC Rovaniemi 5.00.17, Valtakunnan Kylähullu Kuusaan Kunto DNF, Raine Rinne Häjyt DNF.

M60 Maraton: 1) Pentti Sallinen Eno 3.32.42, 2) Seppo Komulainen Sukeva 3.49.20, 3) Curt Sandberg AMSK/IKFalken 3.55.38, 4) Pekka Rutanen EndurIittala 4.21.11, 5) Mauri Volama Häjyt Seinäjoki 4.26.36, 6) Paavo Pajunen Mikkeli 4.33.03, 7) Harri Toivonen Häjyt 4.52.43, 8) Antero Holma AlahKi 5.04.33, 9) Terho Pekkinen ToholU 8.55.24.

M70 Maraton: 1) Risto Hassinen JoensKa 4.02.54, 2) Mauri JV Öljymäki Häjyt Vaasa 6.55.14, 3) Matti Huotari Häjyt Sodankylä 7.05.18.

N Maraton: 1) Elli Översti Kaljoki 3.50.59, 2) Kukka-Maaria Lähteinen Saarijärvi 3.54.54, 3) Pirkko Jaakola-Juntunen KiuruvU 4.11.03, 4) Outi Ojala Team Rahola 4.17.05, 5) Anne Marjomäki Häjyt 5.04.50.

N50 Maraton: 1) Heli Salo Kalajoki 5.41.45, Eeva Tulppo RovanAMC DNF.

M Puolimaraton: 1) Teemu Toivanen LeppävVi 1.12.48, 2) Pasi Änäkkälä Häjyt 1.35.58, 3) Henry Ylisassi Kajaanin Kuohu 1.37.54, 4) Tapio Manderbacka Kalajoki 1.38.59, 5) Mikko Vänttilä Jaben Erä 1.40.26, 5) Lauri Höyhtyä Ilosjoen Urheil 1.40.26, 7) Timo Kaakinen Oulu 1.43.55, 8) Jouni Teppo Lieto 1.45.41, 9) Janne Nybacka Jyväskylä 1.51.24, Ismo Harmaala Kellokoski DNF.

M40 Puolimaraton: 1) Vesa Leskelä HaapajKi 1.25.19, 2) Jukka Eskelinen Laukaa 1.28.54, 3) Jari Niinimäki Kirmoojat 1.30.58, 4) Juhani Pavloff Haapajärvi 1.49.59, 5) Juha Lipitsä Jyväskylän Kuoh 2.02.11, 6) Veli-Matti Leipälä HaapajKi 2.04.47, 7) Vesa Laaninen Ylivieska 2.13.04.

M50 Puolimaraton: 1) Juri Shikalov JoensKa 1.25.30, 2) Jukka Kitinprami Vihanti 1.33.26, 3) Pertti Hiltunen Ylivieska 1.34.35, 4) Risto Jääskeläinen Haapajärvi 1.37.21, 5) Jari Öljymäki Vaasa 1.37.38, 6) Raimo Jääskä KannU 1.39.40, 7) Jari Kaattari HaapKi 1.40.41, 8) Vesa Välipirtti Kempeleen Marat 1.40.50, 9) Jukka Turpeinen MuurMu 1.43.13, 10) Veli Suhonen LaKi 1.49.38, 11) Harri Nuuttila Kuusaan Koitos 2.03.30, 12) Risto Jaakola Espoo 2.09.28.

M60 Puolimaraton: 1) Markku Jylkkä YlivKu 1.40.15, 2) Ari Heikkilä AlavVi 1.43.33, 3) Tenho Isola RauhRoRu 1.46.47, 4) Pertti Kähäri Mäntyl Veto 1.46.57, 5) Jorma Huolman IFKraft 1.48.20, 6) Unto Peltoniemi Liikuttavat 1.51.05, 7) Urpo Nykyri RonkanKou 1.54.21, 8) Veikko Saapunki Häjyt 2.08.51, 9) Veikko Meriläinen Maaselän Kone 2.29.46, 10) Markus Karlsson HOP-HAB-Team 3.48.59, 11) Mauno Marjomäki Häjyt Kurikka 3.59.24.

N Puolimaraton: 1) Henna Jaurila Oulu 1.42.58, 2) Johanna Hoffren MaanMa 1.44.31, 3) Pirjo Urpilainen Kainuun Ärjy 1.51.29, 4) Mira Konola SiikalU 1.56.19, 5) Lotta Bäro Ylivieska 2.13.25, 6) Annastiina Kärkkäinen Haapajärvi 2.27.20, 7) Piia Huotari Ylivieska 2.35.09.

N40 Puolimaraton: 1) Merja Honkonen-Pohjonen PerhKi 1.36.37, 2) Katri Hautakangas HaapKi 1.50.15, 3) Sinikka Käräjäoja Tampere 1.51.42, 4) Hanna-Maija Jokela ToholU 1.57.28, 5) Päivi Heinonen HaapajKi 2.08.40, 6) Tarja Lyytinen Jyväskylä 2.09.49, 7) Arja Korhonen Vuorelan Kunto 2.11.49, 8) Leila Nybacka Haapajärvi 2.22.51, 9) Marja Urpilainen Pihtipudas 2.24.05, 10) Minna Hatunen Lakeuden Kipinä 2.26.12, 11) Maija Marin Oulu 2.26.50, Leena Savukoski YlivKu .

M Varttimaraton: 1) Markku Isokoski Kiuruvesi 41.55, 2) Teemu Manninen KokkTU 42.46, 3) Abu Drammeh Kajaanin Kuohu 45.50, 4) Harri Löf Raahe 47.45, 5) Juha Immonen KajKuo 48.31, 6) Timo Koistila Vantaan Viiksek 50.33, 6) Marko Koistila Espoo 50.33, 8) Riku Koirikivi KiuruvU 50.36, 9) Sami Mustonen Oulu 51.40, 10) Juha Juntunen KiuruvU 51.41, 11) Antti Korpi Oulu 53.46, 12) Jarmo Tuorilainen IisVi 54.19, 13) Pauli Holmi Oulu 54.53, 14) Markku Nissinen Kajaani 55.27, 15) Sippo Salolahti Haapajärvi 58.42, 16) Veli Tikka KiuruvU 1.02.21, 17) Hannu Lampimäki AlajA 1.03.14, 18) Vesa-Matti Lumimetsä LakKi 1.10.13, 20) Juha Hatula HaapavU 1.14.15. 19)Henri Korkatti Haapajärvi 1.14.06

N Varttimaraton: 1) Satu Siika-Aho Oulunsuun Heitt 53.07, 2) Kristiina Tuorilainen IiRat 55.18, 3) Mari Maier Paltamo 55.27, 4) Marjo Salolahti Haapajärvi 58.42, 5) Mia Tuoriniemi Mikkeli 1.00.46, 6) Mirva Korkatti Haapajärvi 1.02.04, 7) Leena Savukoski YlivKu 1.03.01, 8) Sini Juntunen KiuruvU 1.03.14, 9) Merja Teppo Lieto 1.10.11, 10) Auli Korpi Oulu 1.17.28, 11) Paula Kumpula 1.19.36, Heini Haapakoski Haapajärvi DNF.

M/N Keskipisteen kierros: 1) Jani Nurmenniemi HaapKi 49.58, 2) Ulla Pavloff Haapajärvi 52.56, 3) Risto Holonen Pattijoen Urh 1.01.47, 4) Virpi Leskelä-Savelainen HaapajKi 1.12.48, 5) Maarit Knuutinen KiuruvU 1.22.39, 6) Ronja Vuorenmaa 1.27.30, 7) Tuovi Saapunki Voltti 1.28.01, 8) Raija Laatikainen Vantaa 2.01.09, 8) Laila Lojamo Espoo 2.01.09.

Lasten Maraton T3: 1) Elli Järvenpää 41,4, 2) Ella Niinimäki 1.03,0.

Lasten maraton P3: 1) Mikael Nurmenniemi 38,3, 2) Eemi Vuorenmaa 43,0, 3) Vili Tanskanen 51,1.

Lasten maraton T4: 1) Ilsa Savelainen 34,9, 2) Emmi Huhtakallio 52,6.

Lasten maraton P4: 1) Arttu Hoffren 33,2.

Lasten Maraton T5: 1) Veera Leskelä 1.22,0.

Lasten Maraton T6: 1) Peppi Hoikka 1.20,0, 2) Iiris Savelainen 1.27,0, 3) Saana Järvenpää 1.28,0.

Lasten Maraton T7: 1) Viivi Järvenpää 1.28,0.

Lasten maraton P7: 1) Matias Moilanen 1.16,0, 2) Miro Manderbacka 1.20,0, 3) Marko Koistila 1.29,0.

Lasten maraton P8: 1) Valtteri Leskelä 2.38,0, 2) Eetu Hoffren 3.06,0.

Lasten maraton T9: 1) Milla Hoffren 3.05,0, 2) Emmi Koskinen 3.41,0.

Lasten maraton P9: 1) Roni Manderbacka 3.06,0, 2) Jaakko Koistila 3.22,0.

Lasten maraton T10: 1) Nelli Hautakangas 4.05,0.

Lasten maraton P10: 1) Mikael Moilanen 3.37,0.

Lasten maraton P11: 1) Tommi Koirikivi 3.48,0.

Lasten maraton T12: 1) Riina Leskelä 4.06,0.

Lasten maraton P12: 1) Aleksi Koirikivi 4.01,0.